Joga co to jest ?

Jest to działanie, dzięki któremu możemy poprawić równowagę w ciele, wyciszyć umysł i sprawić by te dwa aspekty nas samych, funkcjonowały w sposób jak najmniej uciążliwy. Joga to systematyczne wykonywanie umiarkowanych pod względem zakresów ruchu i siły ćwiczeń (asan), których celem jest zmniejszenie napięcia czyli rozluźnienie mięśni i powięzi i zwiększenie ich elastyczności. Podnosi to działanie sprawność fizyczną, zmniejsza ból oraz koi system nerwowy. Praktyka asan jest podstawą do działań mających wspomóc nas w opanowaniu niespokojnego umysłu. W połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi i treningiem relaksacji stanowi, zgodne ze współczesną wiedzą medyczną, działanie mające wpływ na zdrowie, kondycję ciała i umysłu.

Ćwiczenia oddechowe (pranajamy) jest to wykonywanie oddechów w określonym rytmie, poprzez kontrolę i zwiększenie świadomości oddechu, ćwiczenia te poprawiają jego jakość, mają też korzystny wpływ na postawę ciała. Działają uspokajająco na system nerwowy. Obserwacja oddechu jest podstawową techniką relaksacyjną.

Jogiczna tradycja uwzględnia osiem elementów – stopni działań w praktyce i nazywa je ośmioraką ścieżką jogi. Są to jamy zasady określające relacje jogina ze światem zewnętrznym, nijamy zasady moralne regulujące życie wewnętrzne jogina, asany to postawy, ćwiczenia ciała, stanowiące trening fizyczny, pranajamy to rytmiczna kontrola oddechu, oddech wiąże nasz świat wewnętrzny ze światem zewnętrznym, pratjahara to wciągnięcie zmysłów, działanie mające na celu skierowanie uwagi do wewnątrz, umiejętnośc odcięcia się od bodźców świata zewnętrznego, dhjana to pełna koncentracja, umiejętność skupienia uwagi na jednej rzeczy, dharana to medytacja, stan w którym jogin zachowując świadomość jest wolny od napięć płynących z ciała i umysłu, stan bycia w przestrzeni między myślami, samadhi jest stanem bardziej pogłębionej medytacji, niedefiniowalnym, w tradycji jogi określanym neti, neti co oznacza nie to, nie to, stan w którym indywidualny duch łączy się z duchem wszechświata. Zgodnie z zaleceniami niezbędne jest zachowanie podanej kolejności, można natomiast, zatrzymać się na którymś z etapów i nie iść już dalej. Tyle tradycja.

Scroll to Top