Samopoznanie

Samopoznanie jest istotą jogi. Nawiązanie i rozwijanie kontaktu z ciałem czyli de facto z samym sobą, jest to ten element, który odróżnia ją od innych systemów ćwiczeń.

W ciele zawarta jest cała nasza historia, wszystko to, co składa się na nasze życie i o nim stanowi. Przeszłość, tworząca teraźniejszość i przyszłość, jak spełniająca się przepowiednia umykającej teraźniejszości. Długo nas to nie interesuje bo od dziecka, z różnych powodów, jesteśmy uczeni ignorowania własnych odczuć. Stłumione, płyną gdzieś bokiem, a my zmagamy się z tym „co ważniejsze”. Skutki tego pojawiają się i znikają, raz bolą a raz nie, w końcu już nie znikają.

Przychodzi czas, że trzeba „coś „z tym” zrobić, widać z daleka, że mamy na tak zwanym „pieńku” z własnym ciałem, że brak kondycji albo nadwaga to tylko czubek góry lodowej a deficytom nie ma końca… Dobra wiadomość jest taka, że w końcu, zaczynamy coś czuć ! W końcu widzimy, że ciało to nie jakieś „ono”, że to nie ciału się w głowie kręci, tylko nam, że to nie ciało jest ciągle zmęczone i nic mu się nie chce, tylko my, że to nie ciało jest zagubione i zmartwione…itp. Czy możemy zrobić coś samodzielnie, zanim zapuścimy się w labirynty służby zdrowia ? I tu czas na słynne zdanie dr Oczko, mój ulubiony cytat: „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”.

Potrzebujemy ruchu i samopoznania a joga to system ćwiczeń ukierunkowany na wnikanie we wszystkie szczegóły, które nas tworzą. Napięcia kryją to, czego nie chcemy widzieć i trzymają to, czego się boimy lub nie chcemy puścić. Docieranie do tych zakamarków, wiąże się z koniecznością rozluźnienie napięć, nie zawsze to jest przyjemne ale zawsze skutkuje lepszym samopoczuciem. Joga to odpuszczanie i dawanie sobie wsparcia w rozluźnieniu, w bezbronności. Joga to spowolnienie tempa, przyglądanie się sobie w ruchu i w bezruchu, to właśnie to czego trzeba nam gdy chcemy poprawić swoją kondycję, oddech i poznać drogę do relaksu. Zmiana błędnych nawyków, które zamknęły nas w twardych ramach ruchowej rutyny, zwolnienie tempa, świadomy oddech, zaowocuje poprawą postawy ciała, da możliwość zbudowania zdrowia i siły w inny ale realny sposób. E.F.

Scroll to Top