Powitanie słońca

Sekwencję Powitania Słońca poznajemy na kursach dla początkujących i wykonujemy ją regularnie, na początku zajęć w grupach ogólnej i łączonej. Jest ona częścią rozgrzewki, wykonywaną przez uczestników samodzielnie, we własnym tempie.

Powitanie Słońca (Surya Namaskar) to 12 pozycji wykonywane kolejno jako sekwencja (vinyasa). Taką sekwencję powtarzamy 12 razy ( w klasycznej jodze praktykuje się także recytację 12 imion Boga Słońca, my tego nie robimy).

Powitanie Słońca to zestaw ćwiczeń rozwijający elastyczność, wzmacniający ciało i poprawiający krążenie. Ćwiczymy tu wszystkie najważniejsze grupy mięśni i stawów, masujemy i stymulujemy ważne narządy wewnętrzne, trenujemy oddech. Łącząc ruch z oddechem poprawiamy postawę ciała, równowagę i koncentrację w ruchu. Dzięki temu ruch staje się swobodny i płynny a umysł odświeżony.

„Powitanie Słońca działa jak prysznic dla mózgu” Gita Iyengar

„Pozycje Surya Namaskar symbolizują pełnię ludzkiego życia – jego wzloty i upadki, jego aspekty wewnętrzne i zewnętrzne. Zgodnie z tradycją wykonuje się je o wschodzie i zachodzie Słońca, ponieważ symbolizują przemianę energii słonecznej w energię życiową. Na Ziemi Słońce jest źródłem wszelkiego życia. Jesteśmy więc istotami światła a pozdrowienie Słońca stanowi wyraz uznania tego pierwotnego związku”

„Joga” Deepak Chopra i David Simon

Scroll to Top